وب سایت شخصی دکتر محمد علیرحیمی

wWw.m-alirahimi.ir wWw.mohammad-a.ir wWw.dr-alirahimi.ir

جگوار لند روور ماشین‌های خودران را به جاده‌های خاکی می‌برد

ماشین‌های خودران به خیابان‌های شهری، بزرگراه‌ها و حتی پیست‌های مسابقات اتومبیل‌رانی راه یافته‌اند. اما حالا «جگوار لند روور» (Jaguar Land Rover) می‌خواهد این خودروها را به خارج از شهر و جاده‌های خاکی و ناهموار ببرد. این شرکت خودروسازی انگلیسی فناوری‌هایی ساخته که به اعتقاد آنها به خودروهای خودران آینده کمک می‌کند که بتوانند در جاده‌های خاکی حرکت کنند.

«توماس هارپر»، مدیر تحقیقات جگوار لند روور در بیانیه‌ای گفته: «ما نمی‌خواهیم آینده‌ی تکنولوژی‌های رانندگی خودکار را محدود کنیم. وقتی راننده از جاده‌ خارج شده و وارد مسیرهای ناهموار و خاکی می‌شود، خودرو همچنان باید بتواند به پشتبانی و دستیاری راننده ادامه دهند.” محققان این شرکت خودروسازی در حال ساخت حسگرهای جدیدی هستند تا به این هدف برسند و می‌خواهند نرم‌افزارهایی بسازند تا خودروها بتوانند در زمین‌های سخت و ناهموار جهت‌یابی کنند.

حسگرها شامل دوربین، رادار، لیدار (دستگاه هواشناسی) و حسگرهای فراصوتی می‌شود. شرکت جگوار می‌گوید این حسگرها با سیستم Terrain Response که هم‌اکنون در مدل‌های لند روور وجود دارد، ترکیب شده و به طور اتوماتیک تنظیمات خودرو را بر مبنای آن چیزی که حسگرها می‌بینند تغییر می‌دهد. مثلا دوربین‌های استریو حواسشان به موانع بالای سر مثل شاخه‌های درختان هست.

سیستم «تطبیق سرعت براساس شرایط جاده» از اطلاعات حسگرها استفاده می‌کند تا میزان ناهمواری مسیر مقابل را تشخیص دهد و به طور اتوماتیک سرعت خودرو را تنظیم می‌کند. این سیستم حواسش به مواردی مثل سطوح ناهموار، چاله‌ها و آب راکد هست. شرکت جگوار لند روور می‌گوید این سیستم به قدر کافی هوشمند است تا تاثیرات احتمالی ناشی از این سطوح را پیش‌بینی‌ کند.

این شرکت همچنین معتقد است که ارتباط بین خودروها (V2V) هم می‌تواند در مناطق خارج از شهر مفید باشد. V2V به عنوان روشی برای ارسال هشدار در صورت مواجهه با خطر در نظر گرفته شده است، اما در عین حال خودروها می‌توانند با یکدیگر اطلاعات رد و بدل کنند.

از میان پروژه‌های تحقیقاتی جگوار برای رانندگی خودکار، این جدیدترین پروژه است. این شرکت قبلا سیستمی را به نمایش گذاشت که به رانندگان اجازه می‌داد از راه دور لند روور را کنترل کنند.

سوئد بزرگراه برقی را برای کامیون‌ها آزمایش می‌کند

کشور سوئد این هفته اولین سیستم بزرگراه برقی را روی یک جاده‌ی عمومی راه‌اندازی کرد. پروژه‌ی بزرگراه برقی به شرکت صنعتی زیمنس تعلق دارد.

طی دو سال آینده، این کشور این سیستم را در بزرگراهی به طول ۲ کیلومتر در شمال استکهلم آزمایش می‌کند. این آزمایش بخشی از استراتژی‌های سوئد برای محافظت از اقلیم است.

در این آزمایش از دو دستگاه خودروی هیبریدی استفاده می‌شود که زیر یک منحنی زنجیری حرکت می‌کنند. این منحنی زنجیری شبیه سیم‌های برقی است.

سیستم حمل و نقل عامل اصلی یک سوم از آلایندگی‌های کربنی این کشور اسکاندیناویایی است که نصف آن هم از وسایل نقلیه‌ی ترابری ناشی می‌شود. بنابراین سوئد می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ سیستم حمل و نقل بی نیاز از سوخت فسیلی را عملیاتی کند.

کامیون‌های هیبریدی یک موتور درون‌سوز دارند، اما امکان حرکت به کمک انرژی برق را هم دارند. «آندره برندسون»، مدیر استراتژی اداره‌ی حمل و نقل سوئد در بیانیه‌ای گفت: «بخش بسیار بزرگی از کالاها در سوئد از طریق جاده منتقل می‌شوند، اما تنها بخش کوچکی از این اجناس را می‌توانیم از طریق انواع دیگر ترافیک جا به جا کنیم. به همین دلیل است که باید وابستگی وسایل نقلیه‌ی ترابری را به سوخت‌های فسیلی از بین ببریم تا بتوانیم در آینده هم از آنها استفاده کنیم. جاده‌های الکتریکی این امکان را فراهم می‌کنند و مکمل فوق‌العاده‌ای برای سیستم حمل و نقل هستند.»

«رولاند ادل»، مهندس ارشد در بخش جا به جایی شرکت زیمنس می‌گوید: «به این طریق، نه تنها مصرف انرژی نصف می‌شود، بلکه آلودگی هوای محلی هم کاهش می‌یابد.»

زیمنس با همکاری شرکت خودروسازی ولوو در کالیفرنیا هم یک پروژه‌ی بزرگراه برقی را پیش می‌برد. این شرکت‌ها می‌خواهند بدانند که کامیون‌ها با مشخصات مختلف چگونه با زیر ساخت بزرگراه برقی کار می‌کنند.

موضوع مطلب

عنوان مطلب پیشنهادی شما در اینجا قرار می گیرد

می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید.

متن کامل

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic